Kovásszal készült kenyér


Kenyérsütés kovászolás

Tisztelt Természetdoktor! Kedves László!

 

0-ás vércsoportúként a számomra megfelelő lisztből elkészített kovászos kenyeret fogyaszthatom?

Olvastam, hogy önök is sütnek kenyeret kenyérsütő gépben, de nem derült ki számokra, hogy kelesztik is vagy valami más alternatív megoldással készítik a kenyeret.

 

Köszönöm  a választ

Tisztelttel: László

 

 


Válasz


Kedves László!

Van sok kenyérsütési recept itt az interneten. A lényeg az, hogy a vércsoportjának megfelelő lisztből, lisztekből készítsen kenyeret, péksüteményeket. A 0-ás vércsoportúaknak jó lisztek, a rozsliszt a királybúza liszt, az alakorbúza liszt, a tönkölybúza liszt, de ezek gluténtartalmú lisztek, amelyre a 0-ások közül is sokan érzékenyek. A gluténmentes lisztek, mint a zabliszt, kölesliszt, hajdinaliszt, rizsliszt quinona liszt szintén alkalmasak minden olyan kenyér és péksütemény készítésére, mint amelyeket gluténes lisztekkel lehet készíteni. Sőt lehet egymással keverni a gluténeseket, vagy a gluténmenteseket is, de lehet a gluténeseket és a gluténmenteseket is egymással keverni és ezekből is bármilyen kenyeret és péksüteményeket, cukrászsüteményeket is lehet készíteni. Nem minden liszt viselkedik hasonló módon, mint ahogy a búzalisztes kenyereknél leírják a szakácskönyvek. Ezt  kísérletezéssel lehet elérni. Nagyon fontos, hogy tiszta vizet (desztvíz, ro-víz) használjunk és bátran használjuk a tiszta sót is.

Az élesztő a 0-ásoknak nem jó a vércsoport szerint, de ha azzal készít kenyeret, akkor azt csak pirítósként fogyaszthatja el, hogy a pirítási hő a pirításkor átalakítja az élelmiszer származékot nem ártóvá. Ha nem élesztővel készíti a kenyereit, akkor  azokat jóval hosszabb ideig kell keleszteni. A kelesztés ideje függ attól is, hogy milyen lisztből akarunk kenyeret sütni. Ha többféle lisztet keverünk össze, akkor kevesebb ideig tart a kelesztés és a kenyér nem lesz olyen állagú, mint az élesztőbvel kelesztett, de mégis jól fogyasztahtó és finom az íze is. Minden csak megszokás kérdése. Nem árt a változatosság, a kísérletezés a lisztekkel sem, meg a sütési, kelesztési módszerekkel sem. Én például jobban szeretem a lepény szerűen megsütött lisztárukat, mert azok gyorsabban elkészíthetők és nem kell napokig tárolni, mivel csak maximum két étkezése valót készítünk el. A lepényekhez meg egyáltalán nem kell sem élesztő, sem hosszú kelesztési idő. A lepény vastagságát is lehet változtatni, mert például nálunk a család a vékonyabb, jól átsütött lepényeket szereti.

Egyébként jó lesz mindenkinek rászokni az otthoni pékáru készítéshez, mert az Eu rovar- és tücsökliszt hülyeségeit így tudjuk kikerülni. Persze ehhez az is kell, hogy a különböző liszteinket megfelelő helyekről, termelőktől szerezzük be.

Remélem, hogy tudtam segíteni.

Üdvözlettel: László

Rólunk

A termeszetdoktor.hu oldalt azért hoztuk létre, hogy az egészséges életmóddal kapcsolatban érdeklődőknek iránymutatást és új információkat adhassunk.

Várhegyi László természetgyógyász publikációival az életmóddal elkövethető egészség-károsításokra segít felhívni a figyelmet, melyet előadásaival, videóival, illetve a nyilvános kérdésekre adott válaszaival próbál továbbítani az ezirányú érdeklődők felé.

Személyes konzultációi alkalmával lehetőséget ad mindenkinek arra is, hogy közösen keressék meg az életmódbeli buktatókat és együtt találjanak rá személyre szabott megoldásokat.

Receptgyűjteményünkkel igyekszünk színesíteni a háziasszonyok repertoárját egészséges és gyorsan elkészíthető ételekkel.

Köszönjük, hogy oldalunkat olvassa!

A termeszetdoktor.hu oldalain olvasható információk, tanácsok, szolgáltatások nem helyettesíthetik az orvosi véleményt, ezért kérjük, hogy minden panaszával forduljon szakorvoshoz!

Az oldalon való böngészéshez Firefox használata ajánlott. 

adatkezelési nyilv. szám: NAIH-100315/2016.


Legutolsó kérdések

Petefészek ciszta
2024-04-21 12:49:46

Petefészek ciszta
2024-04-21 08:59:55

Vetélés
2024-04-20 23:05:53

MINDEN KÉRDÉS

Kapcsolat