Gluténmentes szejtán


Gluténmentes szejtán recept

Dr. Weixl Várhegyi László Úr!
Megvásároltam és most olvasom a ,,MIT EGYEK, HOGY EGÉSZSÉGES LEGYEK? Vércsoportnak megfelelő táplálkozás szabályai és táblázatai" című kiadványát. Tehát ebben minden vércsoportnak megfelelően megtörténik az összefoglalás. (Ezt magamnak vettem, a többit a rokonaimnak vércs.-nak megfelelően ajándékba.) A kiadvány 19. oldalán olvasom az alábbiakat: ,,Szeitán pur-pur búzából, tönkönybúzából, rizsből".

Szeretnék Öntől, esetleg nőnemű hozzátartozójától segítséget kérni, hogy miként tudnék szeitánt készíteni rizsből. Sajnos az én kislányom nem ehet búzát, csak gluténmentes gabonát. Szeretettel várom válaszát. Fáradozását előre is köszönöm!

Tisztelettel: Lencsésné, Erika


Válasz


Kedves Erika!

 A szeitán kiváló fehérjeforrás a vegetáriánusok és vegánok számára, azonban ez egy hiányos fehérje, ami azt jelenti, hogy nem biztosítja az összes esszenciális aminosavat, mint például a szójaételek, például a tempeh és a tofu. A Seitan kevés lizint tartalmaz, amely a növekedéshez esszenciális aminosav, amely általában megtalálható az állati eredetű termékekben. Bár a növényi fehérjeforrások kombinálása nem szükséges a teljes fehérje előállításához, fontos, hogy ezeket a forrásokat a nap folyamán váltogassa, hogy ne maradjon le esszenciális aminosavakról.

Nem javasolom a szejtán fogyasztását, mert ha házilag akarjuk elkészíteni, akkor túl sok időt és energiát vesz el, sokat kell utána mosogatni. Ha meg bolti szejtánt veszünk, akkor annak nem ismerjük az összes alapanyagát, amik között lehet olyan is, ami nem jó egy adott vércsoportnak, valamint a nem tiszta csapvízzel készítik és a túlkáliumozott konyhasókkal sózzák. Ha beírja a net keresőjébe, hogy szejtán készítése házilag, válogathat a módszerek között. A szejtán egyébként  nem javasolt a fejlődésben lévőknek még akkor sem, ha a legtisztább módon bio alapanyagokból készítik. Felnőttek fogyaszthatják, de, hogy ne kívánja meg a kilsánya a fogyasztását, előtte Ön se fogyasszon szejtán tartalmú ételt, vagy készítményt.

Nem írta meg, hogy a kisláűnya milyen vércsoportú, de ha nem ehet búzát, akkor lehet 0-ás, A-s, vagy B-s vércsoportú is, mert a búza csak a lakosság 10 %-át kitevő AB-s vércsoportúaknak fogyasztható, mert nekik nem okoz agglutinációt a hajszálér rendszerükben.

Ha fehérjéket és gluténmantes gabonafehérjéket szeretne használni a konyhában, akkor, a köles, a zab. a rizs és a quinoa minden vércsoport számra jó, a kukorica csak az A-soknak, a hajdina meg a 0-ásoknak és az A-soknak fogyaszathó. Van tehát bőven aminosav variáció, amit felváltva lehet alkalmazni.KIváló növényi fehérjék vannak még az olajos magvakban, kendermagban. lenmagban, dióban, mandulában, szezámmagban, mákban, stb... csak itt is figyelmbe kell venni a vércsoportokat. Lehet kapni speciális kenderfehérje port, zabfehérje port, rizsfehérje port, stb..., melyekkel szintén változatossá lehet tenni a fejlődő szervezetk számára a szükséges aminosavak biztosítását. Szarvasmarha tejet és ilyen tejből készült tejtermékeket és ilyen tejtermékeket tartalmazó ételeket nem ajánlok senkinek, de erről bővebben olvashat a másoknak írt válaszaimban, hogy miért nem. Van egy kiváló állíti fehérjaforrás, amit a vegetáriánusok is fogyaszthatnak, met nem kell hozzájuk állatot ölni és ez pedig a tojás, ami minden vércsoport számára fogyasztható, nyersen, rántottának, főtt tojásnak. Lehet kapni TOTU néven speciálisan tojás fehérjékből készített krémet, túrót, ami finom is és sokféleképpen használható. Jó fehérjeforrások még az ételt elfogyasztó testsúlyától könnyebb testsúlyú állatok tejei és tejtermékei, mint a kecske és a juh, mert ezen állatok tejeinek, tejtermékeinek DNS-ei nem tudják megzavarni az ilyen ételeket elfogyasztók DNS-eit, mint a lótej, marhatej, bivalytej, tevetej, szamártej,stb..DNS-ei.

Nem javasolom tehát a kislányának a szeitán fogyasztását semmilyen formában. Jók még a szója fehérjék minden fprmában, csak ellenőrizni kell, hogy azokat nem-e génmódosított szójából készítették. Lehetőleg bio szóját szerezzenek be, vagy ilyen szója készítményeket.

Remélem, hogy tudtam segíteni.

Üdvözlettel: László

Rólunk

A termeszetdoktor.hu oldalt azért hoztuk létre, hogy az egészséges életmóddal kapcsolatban érdeklődőknek iránymutatást és új információkat adhassunk.

Várhegyi László természetgyógyász publikációival az életmóddal elkövethető egészség-károsításokra segít felhívni a figyelmet, melyet előadásaival, videóival, illetve a nyilvános kérdésekre adott válaszaival próbál továbbítani az ezirányú érdeklődők felé.

Személyes konzultációi alkalmával lehetőséget ad mindenkinek arra is, hogy közösen keressék meg az életmódbeli buktatókat és együtt találjanak rá személyre szabott megoldásokat.

Receptgyűjteményünkkel igyekszünk színesíteni a háziasszonyok repertoárját egészséges és gyorsan elkészíthető ételekkel.

Köszönjük, hogy oldalunkat olvassa!

A termeszetdoktor.hu oldalain olvasható információk, tanácsok, szolgáltatások nem helyettesíthetik az orvosi véleményt, ezért kérjük, hogy minden panaszával forduljon szakorvoshoz!

Az oldalon való böngészéshez Firefox használata ajánlott. 

adatkezelési nyilv. szám: NAIH-100315/2016.


Legutolsó kérdések

Petefészek ciszta
2024-04-21 12:49:46

Petefészek ciszta
2024-04-21 08:59:55

Vetélés
2024-04-20 23:05:53

MINDEN KÉRDÉS

Kapcsolat