Fermentált zöldségek sóval


fermentálás

Jó estét kívánok! A válaszára visszatérve természetesen ételecetet semmihez nem használok és nem a boltban veszem a savanyú káposztát sem, Azt írja hogy sóval fermentált zöldségeket ehetek 0 vércsoportosként. Viszont azt nem értem, hogy ha sóval fermentálom a zöldségeket dunsztos üvegekben akkor azok pár hét után megsavanyodnak, vagyis savanyítottak lesznek. A vércsoportos táblázatban pedig a savanyított zöldségek tiltottként szerepelnek. Ezek szerint a sóval fermentált zödségek kivételt jelentenek? Hiába savanyodnak meg így ehetőek?

Ne haragudjon de ez nekem nem teljesen érthető. Nekem az elég nagy baj lenne ha így nem tudnám ősszel tartósítani a biozöldségeket, mert én egész télen és tavasz elején ezeken élek. 3-6 hét alatt lesznek készen zöldségektől függően. Ráadásul egészségesebbek is így mert könnyeben emészthetőek mint a nyers zöldségek mivel a felpuhulnak a rostjaik.

a természetes önerjedéses változatú fermentáláson átesett zöldségeken mit ért? Természetesen hogyan fermentálódnak?


Válasz


Kedves Mária!

Köszönöm, hogy ezt itt ezen a felületen megkérdezte, mert már többen is kérdezték tőlem, de így leírva  jobban meg fogja érteni, az is, aki olvasa a válaszomat.

Először is tisztázzuk az ecet fogalmát, mert a 0-ásoknak az ecetek közül csak az almaecet a jó és azzal is lehet mindent ugyanúgy tartósítani, fermentálni, mint a boltokban árusított ételecetekkel. Én is 0-ás vagyok és annyira szeretem és kívánom néha a savanyút, hogy kis kanálkával tisztán almaecetet is szoktam fogyasztani. Ha sóval fermentálunk, vagy önerjedéssel fermentálódik egy gyümölcs, vagy zöldség, akkor azoknál csak azt kell nézni, hogy azok vércsoport szerint fogyaszthatóak legyenek az Ön, azaz a 0-ás vércsoportúak számára. Nagyon okosan teszi, hogy így gondoskodik tavaszig a táplálékáról, mert a fagyasztás is jó, de az nagyon energia igényes. Az emészhetőség szempontjából is kedvezőbb, ha fel vannak puhulva a növényi rostok. Az önerjedés azt jelenti, hogy a tárolás hosszú ideje alatt savanyodik meg az adott növény, de ezekben az esetekben is kell tiszta só a kezdéskor az aprításba. Gyümölcsök leveinek önerjedéséből alkohol keletkezik, a cefrézett gyümölcsökből meg pálinka főzéssel ki lehet nyerni az értékes hatóanyagokat. Régebben falvakban, szinte mindenki értett a savanyításhoz, erjesztéshez, cefrésítéshez. Növény fajtánként lehetnek eltérések a zöldségek és a gyümölcsök esetében is. Ma már nem jár szájról szájra a tudás átadása, de szakkönyvekben ezek le vannak írva. A korunkban az a jó, hogy ha az interneten beírunk egy savanyítási, cefrésítési, stb.... feladatot a gépünkbe, akkor feljönnek a találatok és kiválaszhatjuk a nekünk leg megfelelőbbet, mivel a külföldi és magyar változatok között lehetnek a nemzetek szájíze szerinti eltérések. Én például így tanultam meg, hogy a sütőtököt nem sütöm meg, hanem nyersen sózva fogyasztom az olajos kenyereimhez az édesburgonyával, paprikával, hagymákkal együtt, de gyakran csinálok ezekből almaecettel ecetes savanyúságokat és így tovább tárolhatók, hűtőtárolás nélkül.

Továbbra is fogyaszon minél több biozöldséget a vércsoportjának megfelelően, mindenféle salátakészítési eljárással és mutasson példát a környezetének, hogy így a helyes élni és táplálkozni.

Üdvözlettel: László

Rólunk

A termeszetdoktor.hu oldalt azért hoztuk létre, hogy az egészséges életmóddal kapcsolatban érdeklődőknek iránymutatást és új információkat adhassunk.

Várhegyi László természetgyógyász publikációival az életmóddal elkövethető egészség-károsításokra segít felhívni a figyelmet, melyet előadásaival, videóival, illetve a nyilvános kérdésekre adott válaszaival próbál továbbítani az ezirányú érdeklődők felé.

Személyes konzultációi alkalmával lehetőséget ad mindenkinek arra is, hogy közösen keressék meg az életmódbeli buktatókat és együtt találjanak rá személyre szabott megoldásokat.

Receptgyűjteményünkkel igyekszünk színesíteni a háziasszonyok repertoárját egészséges és gyorsan elkészíthető ételekkel.

Köszönjük, hogy oldalunkat olvassa!

A termeszetdoktor.hu oldalain olvasható információk, tanácsok, szolgáltatások nem helyettesíthetik az orvosi véleményt, ezért kérjük, hogy minden panaszával forduljon szakorvoshoz!

Az oldalon való böngészéshez Firefox használata ajánlott. 

adatkezelési nyilv. szám: NAIH-100315/2016.


Legutolsó kérdések

Petefészek ciszta
2024-04-21 12:49:46

Petefészek ciszta
2024-04-21 08:59:55

Vetélés
2024-04-20 23:05:53

MINDEN KÉRDÉS

Kapcsolat