Lisztek


Szabad összekeverni a liszteket?

"A" vércsoporthoz tartozom. Tönköly, hajdina, köles és kendermag liszteket összekeverem és ebből készítek ételeket. Azt is olvastam, hogy egyszerre csak egyfajta magot (gabonát) fogyasszunk. Szabad, illetve jót teszek azzal, hogy ezeket a liszteket elegyítve fogyasztom?

Köszönettel:

Hudák György

 


Válasz


Kedves Hudák Úr!

Amit leírt gabonákat, mindegyik fogyasztható az A-sok számára. A tönkölybúzát, alakor búzát, pur-pur búzát és a rizst kivéve a többi gabonaféle nem tartalmazza az összes esszenciális fehérjéket, csak akkor ha többféle gabonát keverünk össze, mint pl, rozs, zab, köles. A gabonákat a keverésnél figyelembe kell venni, hogy minden fajtája jó legyen az adott vércsoport számára, amelyeket összekevertek. A hajdina nem gabona, meg a kender sem, hanem az egyik fűféle ( a hajdina nem gabona, hanem fű) magja, amely nagyban hasonló összetételű, mint a gabonák magja és ezért keverhető.

A kender magja olajos-mag, de úgy lesz belőle liszt, hogy az olajat kisajtolják belőle és ami megmarad a sajtolás után, azt megszárítják és porrá őrlik, így lesz belőle kenderliszt. A kender minden vércsoport számára rendkívül jótékony, ezért nyugodtan keverhető még akkor is ha nincs kisajtolva belőle az olaj és úgy őrlik lisztté. Sőt így még értékesebb. A gluténtartalom miatt nem javasolt keverni a különböző gluténeket tartalmazó gabonákat.

Az Ön által használt lisztek közül csak a tönkölylisztnek van glutén tartalma, a többinek nincs, s így bátran keverhetők. Emésztőszervi betegségeknél, gyenge immunrendszernél nem javasolt keverni egyiket sem a másikkal, hanem önállóan kell fogyasztani és bizonyos idő elteltével lehet a másik maglisztet használni étkezésre. A tönkölylisztet viszont ilyen betegségeknél nem javasolt használni a magas fehérje és a magas glutén tartalma miatt. Egészségeseknél viszont nincs semmi probléma, ők bátran használhatják.

Az immunrendszer annyira le van terhelve, ember által nem érzékelhető, de műszerekkel mérhető sugárzásokkal és ez miatt javasolom a minél egyszerűbb étkezést, ahol legalább a kevert, társított élelmiszerek feldolgozására felhasznált immunrendszer ereje megmarad  a környezeti hatások kivédésére. Mivel én gyógyítok és a gyógyítás egyik  összetevője az immunrendszer terhelésének csökkentése és az immunrendszer erejének növelése, ezért szoktam javasolni az egynemű táplálkozást és az ételtársítások szigorú betartását, Csak a leveles zöldségeket lehet keverni mindennel és mindíg kell használni fűszereket is, akár összekeverünk liszteket, akár nem, de a fűszereknek is jónak kell lenniük az adott vércsoport számára, mert pl Ön nem használhat erős paprikát,vagy borsot, de helyette gyömbért, tormát, kurkumát használhat.

Ezeket azért írtam le, hogy Ön is lássa, hogy mennyi mindent figyelembe kell venni egy-egy étel elkészítésénél, főleg ha az illető beteg, különösen akkor fontos figyelembe venni, ha emésztőszervi betege valaki. Mindegyik lisztféle emésztéshez más ás más emésztőenzimek kellenek, amelyeket a hasnyálmirigy állít elő. Ha túl sok lisztet kever össze, akkor sokféle enzim kell az emésztéséhez, amelybe előbb, utóbb belefárad a hasnyálmirigy, meg megzavarodnak a gyomor emésztőszemölcsei is, amelyeknek egyik pillanatban búzafehérje a másikban hajdina fehérje, a harmadikban búzakeményítő emésztéséhez kell emésztőnedveket termelnie, készíteni. Gyenge gyomornál, leterhelt hasnyálmirigynél nem jól működik a lebontás és az emésztés és betegeknél ezért nem javasolom a keverést. Sajnos ma a magyar lakosság 80-90 %-ának van emésztőszervi betegsége, (főleg a gyomor- és bélrendszer, az epe és máj, valamint a hasnyálmirigy és ezek keringésének, valamint működésének a betegségei) a csak nem tud róla, vagy nem az miatt jár orvoshoz, gyógyítóhoz, akik sajnos legtöbb esetben nem veszik észre, hogy mi okozza a problémát.

Remélem tudtam segíteni

Tisztelettel:'Dr.Weixl-Várhegyi László

Rólunk

A termeszetdoktor.hu oldalt azért hoztuk létre, hogy az egészséges életmóddal kapcsolatban érdeklődőknek iránymutatást és új információkat adhassunk.

Várhegyi László természetgyógyász publikációival az életmóddal elkövethető egészség-károsításokra segít felhívni a figyelmet, melyet előadásaival, videóival, illetve a nyilvános kérdésekre adott válaszaival próbál továbbítani az ezirányú érdeklődők felé.

Személyes konzultációi alkalmával lehetőséget ad mindenkinek arra is, hogy közösen keressék meg az életmódbeli buktatókat és együtt találjanak rá személyre szabott megoldásokat.

Receptgyűjteményünkkel igyekszünk színesíteni a háziasszonyok repertoárját egészséges és gyorsan elkészíthető ételekkel.

Köszönjük, hogy oldalunkat olvassa!

A termeszetdoktor.hu oldalain olvasható információk, tanácsok, szolgáltatások nem helyettesíthetik az orvosi véleményt, ezért kérjük, hogy minden panaszával forduljon szakorvoshoz!

Az oldalon való böngészéshez Firefox használata ajánlott. 

adatkezelési nyilv. szám: NAIH-100315/2016.


Legutolsó kérdések

Petefészek ciszta
2024-04-21 12:49:46

Petefészek ciszta
2024-04-21 08:59:55

Vetélés
2024-04-20 23:05:53

MINDEN KÉRDÉS

Kapcsolat