Vércsoport Ayurvéda szerinti megfeleltetés és egyéb


Vércsoportok és táplálkozás

Tisztelt Doktor Úr!

Örömmel olvastam vércsoport szerinti táplálkozással kapcsolatos cikkét. Számomra nem teljesen világos a vércsoportok ayurvéda szerinti típusokkal történő megfeleltetése. Én nullás vércsoportú vagyok (RH negatív) ayurvéda orvos szerint váta-pitta alkat. Lányom B pozitív, ayurvéda orvos szerint pitta. Anyukám 0 pozitív, ayurvéda szerint pitta-kapha. Kíváncsi lennék mi a véleményére ezen megfeleltetésekkel kapcsolatosan. Másik kérdésem: a nullás vércsoportnak milyen hatású táplálék a cékla? Érdekelne még, hogy mit nevezünk ebben az értelemben kóser savanyúságnak - ami a nullás csoportnak ellenjavalt - , illetve szintén a nullás vércsoport tekintetében milyen hatású a savanyú káposzta, fermentált zöldségek, illetve a kovászos kenyér?  További kérdésem a sóra vonatkozik: Ön a cikkeiben különös szerepet szán a sónak, mint szükséges és hasznos alapanyag, fűszer, gyógyhatású szer. Magam is így gondolom. A vércsoportokkal összefüggésben azonban az A és a B csoportnál semleges hatásúként szerepel, a nullás vércsoportnál viszont nem találom egyik  csoportban sem. Ebben az esetben hová tartozik? VÁROM MEGTISZTELŐ VÁLASZÁT!


Válasz


Kedves Stefi!

Kérdéseire a kérdéseinél adok választ

Tisztelt Doktor Úr!

Örömmel olvastam vércsoport szerinti táplálkozással kapcsolatos cikkét.:

 Az ayurvéda nem állapíthatott meg vércsoport szerinti típusokat, mert akkor még nem voltak ismeretek a vércsoportok. Jelenleg 4 fő vércsoport van, amelyeknél mindegyiknél az adott vércsoport 80% Rh pozitív és 20 %-a Rh negatív, de ezeken belül is vannak újabb alcsoportok, például a szekretor alcsoport, ami azt jelenti, hogy az adott vércsoportra jellemző szénhidrát specifikus meghatározó elemek ( a 0-ásnál a fukóz) nemcsak a vérben, hanem az összes testnedvben kimutathatóak. Az adott vércsoport Rh pozitívjainál és Rh negatívjainál is 80-80 %-ot tesz ki a szekretorság. Az adott vércsoportok Rh pozitívjainál és Rh negatívjainál is 20-20 %-ot tesz ki a non szekretor alcsoport, ami azt jelenti, hogy ezeknél csak a vérben mutatható ki az adott vércsoportra jellemző minden vérlemezkéhez kapcsolódó szénhidrát specifikus elem (pl. a B-seknél a fukóz és a Dgalaktóz). Érdekes a mérések alapján az adott csoportoknál és alcsoportoknál is ez a 80/20 %-os arány, amely minden vércsoportnál ugyanilyen. Ezt még nem kutatták, de  majd egyszer talán ennek is megtalálják a szabályozási és oki maghatározásait.

Magyarországon a vérvételeknél meghatározott vércsoportok szerint a lakosság 30 %-a 0-s, 40 %-a A-s, 20 %-a B-s és 10 %-a AB-s vércsoportú. A 10 milliós lakossággal számolva, ha pl. az AB-seket vesszük, ezek létszáma 1 millió embert jelent, akikből 800 ezer Rh pozitív és 200 ezer Rh negatív. A 800 ezer Rh pozitívból 640 ezren szekretorok és 160 ezren non szekretorok. A 200 ezer Rh negatívból 160 ezren szekretorok és 40 ezren non szekretorok. Egy vércsoporton belül ez tehát 6 alcsoport. A négy vércsoportnál pedig 24 alcsoport! Ismer-e az ayurvéda tudománya, vagy az Ön ayurvédás orvosa ennyiféle alkatot?

 

 

Számomra nem teljesen világos a vércsoportok ayurvéda szerinti típusokkal történő megfeleltetése. Én nullás vércsoportú vagyok (RH negatív) ayurvéda orvos szerint váta-pitta alkat. Lányom B pozitív, ayurvéda orvos szerint pitta. Anyukám 0 pozitív, ayurvéda szerint pitta-kapha. Kíváncsi lennék mi a véleményére ezen megfeleltetésekkel kapcsolatosan.

Remélem a fentiek alapján elfogadja a válaszom, amelyek mérésekkel igazolhatóak! Mert más lehet egy 0-s Rh negatívnál és Rh pozitívnál az ayurvédikus osztályozás, és más a szekretor státusz, és az arra jellemző ayurvédikus meghatározás, úgy a pozitívnál, mint a negatívnál, vagy a szekretornál, és a non szekretornál.

 

Másik kérdésem: a nullás vércsoportnak milyen hatású táplálék a cékla?

A céklának több része is van, a gumója, a levele és a vastag levélszára. Ezekben a részekben minimális eltérés van a benne lévő lektineknél és ezek a lektinek és az adott vércsoportra jellemző szénhidrát specifikus alkotó elemek egymásra való hatásai között (javítja a keringést, akkor jótékony, se nem javítja, se nem rontja a keringést, akkor semleges, vagy rontja a keringést –agglutinál- s akkor kerülendő). A cékla levele és a levelének a leve semleges hatású. A levélszára és annak leve jótékony hatású, a gumója és annak leve pedig semleges hatású. Remélem ez is így már érthető?

 

 Érdekelne még, hogy mit nevezünk ebben az értelemben kóser savanyúságnak - ami a nullás csoportnak ellenjavalt - , illetve szintén a nullás vércsoport tekintetében milyen hatású a savanyú káposzta, fermentált zöldségek, illetve a kovászos kenyér?  A savanyúságok tekintetében vannak ecetes savanyúságok és vannak erjesztéssel savanyított savanyúságok. Az ecet a 0-ásoknak nem jó, így amit ecettel savanyítottak az egyik sem jó legyen az kóser, vagy nem kóser. A 0-ásoknak egyetlen ecet használható, az a bio almaecet, amelyiknél az alma rostjai is megtalálhatóak az ecetben és ez semleges hatású az Ön vércsoportjára. A vecsési savanyú káposzta és a fermentált zöldségek, valamint a kovászos kenyér, erjesztéssel készülnek és ezek az eljárások a 0-ások számára semleges hatásúak, de itt is figyelni kell a vércsoportnak való megfelelőségre, mert például a búzalisztből készített élesztős, vagy kovászos kenyerek közül egyik sem jó, de a tönkölybúzából készített kovászos már igen, de az élesztős, az élesztő agglutináló hatása miatt nem!! Ugyanez igaz a zöldségekre is, mert például, a karfiol, az uborka, vagy a rebarbara sem fermentálva, sem fermentálás nélkül nem jó, mert agglutinálnak a 0ás vércsopportúaknak

További kérdésem a sóra vonatkozik: Ön a cikkeiben különös szerepet szán a sónak, mint szükséges és hasznos alapanyag, fűszer, gyógyhatású szer. Magam is így gondolom. A vércsoportokkal összefüggésben azonban az A és a B csoportnál semleges hatásúként szerepel, a nullás vércsoportnál viszont nem találom egyik  csoportban sem. Ebben az esetben hová tartozik? VÁROM MEGTISZTELŐ VÁLASZÁT!Úgy látszik, Önnek nincs meg a 2014-ben, az addigi kutatási eredményekkel kiegészített: „ Mit egyek hogy egészséges legyek?” című minden vércsoport táblázatot tartalmazó, minden nálunk is használatos élelmiszerekre vonatkozó, több bio üzletből és a Vitamin Stationtól is beszerezhető, 52 oldalas kiadványom. Abban ugyanis részletezve van, hogy nem jó a konyhasó, ha csomósodás gátlóval van kezelve, de nem jó a jódozott sem a szublimációs hatás miatt, nem jó a káliumos konyhasó sem, nem jó a csökkentett Na tartalmú, meg a tengerisó sem (ma már nem tiszták a tengerek és a parton a leg szennyezettebbek és a sólepárlás is a parti tengervizekből van!). De nem jó a 97 %-os NaCl tartalomnál kevesebb só sem konyhasónak! Járdaszórásra jó!  Jótékony konyhasó céljára a kóser só (de nem a Bonsai-só), a patikai só és a patikaival azonos tisztaságú só (www.tisztaso.hu, vagy a www.vitaminstation.hu oldalaktól beszerezhető). Tehát az Ön ismerethiánya miatt merülhetett fel ez a só-probléma. Egyébként ne vegyen meg „Tisztasó” feliratú, nem a www.tisztaso.hu oldalról származó sót sem, mert abban is sokféle só van a nártiumsó mellett, mert van benne káliumsó, ami szintén tiszta, meg van benne calciumsó, ami szintén tiszta, vagy magnéziumsó, ami szintén tiszta, tehát valóban tiszta fémsók vannak benne, de ez a só konyhasónak, meg ételek sózására nem jó!!!!!

Remélem tudtam segíteni!

Üdvözlettel: László

 

Rólunk

A termeszetdoktor.hu oldalt azért hoztuk létre, hogy az egészséges életmóddal kapcsolatban érdeklődőknek iránymutatást és új információkat adhassunk.

Várhegyi László természetgyógyász publikációival az életmóddal elkövethető egészség-károsításokra segít felhívni a figyelmet, melyet előadásaival, videóival, illetve a nyilvános kérdésekre adott válaszaival próbál továbbítani az ezirányú érdeklődők felé.

Személyes konzultációi alkalmával lehetőséget ad mindenkinek arra is, hogy közösen keressék meg az életmódbeli buktatókat és együtt találjanak rá személyre szabott megoldásokat.

Receptgyűjteményünkkel igyekszünk színesíteni a háziasszonyok repertoárját egészséges és gyorsan elkészíthető ételekkel.

Köszönjük, hogy oldalunkat olvassa!

A termeszetdoktor.hu oldalain olvasható információk, tanácsok, szolgáltatások nem helyettesíthetik az orvosi véleményt, ezért kérjük, hogy minden panaszával forduljon szakorvoshoz!

Az oldalon való böngészéshez Firefox használata ajánlott. 

adatkezelési nyilv. szám: NAIH-100315/2016.


Legutolsó kérdések

Petefészek ciszta
2024-04-21 12:49:46

Petefészek ciszta
2024-04-21 08:59:55

Vetélés
2024-04-20 23:05:53

MINDEN KÉRDÉS

Kapcsolat