hal és hullamérgek


hal és hullamérgek

Tisztelt Doktor úr!

Nagyon szépen köszönöm az előző válaszát a kérdésemre. Kérdeznék még, ha lehet.
Olvastam Öntől, hogy a hal akkor árt kevésbé, ha nem sütjük/főzzük, hanem nyersen fogyasztjuk, mert - ha jól értettem, amit írt - sütéskor, főzéskor már hullamérgek vannak benne.
Két kérdésem lenne:
1. Hullamérgek nem keletkeznek már abban a pillanatban is, amikor egy halat kifognak és megölnek? Nyersen nincsenek benne hullamérgek (pl. egy vákuumcsomagolt nyers halnál vagy sashiminél), csak a hőkezelés miatt lesznek benne? Vagy a nyersben is vannak, csak azok nem annyira károsak?
2. Biztonságosan fogyasztható olyan nyers hal, amit boltban lehet kapni és pácolt, vákuumcsomagolt?

Ezt a hullaméreg dolgot egyáltalán nem értem, szeretném kérni, hogy segítsen a tisztánlátásban. (Főleg halaknál érdekelne nagyon.)
Előre is nagyon szépen köszönöm, hogy segít.

Üdvözlettel: Erika


Válasz


Kedves Erika!

Egyszer: mindenkiben, állatban, emberben annyi méreg van, amennyit a táplálékaival bevisz a szervezetébe. Ha a halak szennyezett vízben élnek, akkor a víz szennyezőanyagai kimutathatók a húsában is.

Másodszor: a hullaméreg mindenkiben, állatban, emberben is azonnal elkezd "termelődni", ahogy megáll a szív és leáll a keringés, ami a sejtekhez szállítja a tápanyagot és az oxigént. Ez tulajdonképpen a sejtfehérje bomlásterméke, ugyanis a keringés leállásával nem kap tápanyagot a sejt, hanem a szervezetben lévő és a vízben lévő (10mg/liter a vizek oxigéntartalma!), valamint a levegőben lévő oxigén hatására elkezd oxidálódni, bomlani, rothadni,s ennek érezzük a szagát, amit büdösnek mondunk!

Tehát az a hal, amelyik már elpusztult, mert megölték, vagy megdöglött az nem élő hal. A halpiacokon árulják a nagy vízkádakban lévő halakat is élő halként. Amikor megveszi valaki a halat, hogy az a levegőn ne szenvedjen a haldoklással, fejbe kólintják egy fa, vagy vasdarabbal. Innentől kezdve már nem él az állat és leáll a keringés a szervezetében és elindul az oxidáció a sejtjeinél, az bomlani kezdenek a sejtjei. Ha a halpusztulás vízben történik, akkor a víz alacsony oxigén tartalma miatt a hullabomlási folyamat lassú, ha viszont az elpusztult hal a levegőn van, akkor a levegő nagyobb oxigéntartalma miatt gyorsabban oxidálódik és az oxidáció hatására keletkeznek a testében a hullamérgek. Egy vízben élt állat hullabomlási folyamatai a levegőn sokkal gyorsabbak, mint a légtérben élt állat, vagy ember hullabomlási folyamatai a levegőn.

Frissen és nyersen ha valaki azonnal megeszi a halat, akkor még nagyon kevés a hullabomlási folyamattal keletkezett hullaméreg. Sütéssel főzéssel, ha azonnal megsütjük, megfőzzük a kifogás, vagy a fejbe kólintás után, akkor még nincs benne hullaméreg, de főtt, sült ételként is ha nem eszünk belőle többet, akkor hűtőbe kell tenni, mert  a hűtés is tartósítja az addigi hullabomlási anyagokat a hal testében

Ha a halat jóval a kifogása, azaz az elpusztítása után főzzük, vagy sütjük csak meg, akkor az életének megszűnése és a megsütés, megfőzés között eltelt idő intervalluma szerint keletkezik benne hullaméreg.

Vannak tartósítási eljárások, mint a sózás, a fagyasztás, a savanyítás, amikor leállítjuk ezeket a hullabomlási folyamatokat. Tehát a sózott, fagyasztott, pácolt, savanyított halak húsában is attól függ a hullaméreg szintje, a hullaméreg mennyisége, hogy a tartósítás kezdete és a hal életének megszűnése között mennyi idő telt el. Ezt a feldolgozó üzem, vagy egyén tudja csak, hogy hány órát tartózkodott az elhunyt állat a levegőn, ugyanis ettől az időtöl függ a hullaméreg szintje is az állat húsának, szervezetének. Hiába süti, főzi az benne marad ugyanúgy, mint a szervezetébe a szennyezett vízből felvett szennyező anyag is. Azért csomagolják vákumba is, hogy ezzel is elzárják, hogy a hal teste a levegővel érintkezzen és így csak a hal szervezetében mindíg is jelen lévő oxigénje bomlasztja a halott sejteket. Ugyanez van minden tartósítási eljárás során is nemcsak a halaknál, hanem minden leölt állatnál, elhunyt embernél.

Remélem sikerült megválaszolni a kérdéseit és érti is a keringés leállás és feldolgozásig halott állapotban lévő idő közötti oxidáció előidézte hullaméreg mennyiségének keletkezési folyamatait.

Tisztelettel: László

Rólunk

A termeszetdoktor.hu oldalt azért hoztuk létre, hogy az egészséges életmóddal kapcsolatban érdeklődőknek iránymutatást és új információkat adhassunk.

Várhegyi László természetgyógyász publikációival az életmóddal elkövethető egészség-károsításokra segít felhívni a figyelmet, melyet előadásaival, videóival, illetve a nyilvános kérdésekre adott válaszaival próbál továbbítani az ezirányú érdeklődők felé.

Személyes konzultációi alkalmával lehetőséget ad mindenkinek arra is, hogy közösen keressék meg az életmódbeli buktatókat és együtt találjanak rá személyre szabott megoldásokat.

Receptgyűjteményünkkel igyekszünk színesíteni a háziasszonyok repertoárját egészséges és gyorsan elkészíthető ételekkel.

Köszönjük, hogy oldalunkat olvassa!

A termeszetdoktor.hu oldalain olvasható információk, tanácsok, szolgáltatások nem helyettesíthetik az orvosi véleményt, ezért kérjük, hogy minden panaszával forduljon szakorvoshoz!

Az oldalon való böngészéshez Firefox használata ajánlott. 

adatkezelési nyilv. szám: NAIH-100315/2016.


Legutolsó kérdések

Petefészek ciszta
2024-04-21 12:49:46

Petefészek ciszta
2024-04-21 08:59:55

Vetélés
2024-04-20 23:05:53

MINDEN KÉRDÉS

Kapcsolat